Gry i zabawy logopedyczne

Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują pozytywnych bodźców, w rozwoju mowy bardzo ważne jest dostarczanie naszym pociechom jak najwięcej bodźców w formie słownej.

Aby dzieci chętnie uczyły się  mowy najlepszym środkiem jest czytanie im bajek, wierszy, rymowanek, zagadek itp.

Gry i zabawy logopedyczne oparte są na zabawie słowem, poniżej przedstawiam kilka przykładów, w zabawy te można bawić się np. na spacerze, podczas jazy samochodem, czy też w sklepie :

Zgadywanki: Co to jest? Pierwszy mówi rodzic aby naprowadzić dziecko na treści. Np: Jest ogromny, szary, mieszka w Afryce i ma ogromną trąbę. Następnie mówi dziecko a rodzic zgaduje.
Rymowanki: Rodzic mówi wyraz i tworzy do niego rym przedstawiając dziecku zasady zaczyna rodzic a dziecko tworzy rym a następnie odwrotnie dziecko mówi wyraz a rodzic tworzy rym.
Zagadki muzyczne: Rodzic śpiewa na la, la, la..... w rytmie znanej dziecku piosenki i prosi dziecko o zgadnięcie jaka to melodia, następnie role się odwracają, przy czym należy pozwolić dziecku jak najdłużej śpiewać to la, la, la..... ponieważ jest to doskonała gimnastyka dla języka, oddechu.