Nawigacja

Archiwum wydarzeń

2009/2010

 


 
 

UWAGA RODZICE !!!!!!

 

Serdecznie zapraszamy na tydzień adaptacyjny, który odbędzie się w dniach 23.08-27.08.2010 roku od godz. 9.00-11.00. Zapraszamy na zajęcia rodziców i dzieci, które po raz pierwszy zagoszczą w naszym przedszkolu. :)

 
     
  POŻEGNANIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO  
 

Dnia 24 czerwca 2010 roku w Przedszkolu Miejskim w Mroczy odbyła się oficjalna uroczystość zakończenia roku przedszkolnego. Dzieci z wszystkich grup przestawiły program artystyczny, który obfitował w wiersze i piosenki dobrze wszystkim znane, a także tańce. Cała zabawa rozpoczęła się około godziny 12.00 w ogrodzie przedszkolnym przy pięknej pogodzie, jaka towarzyszyła nam przez cały dzień. W tym roku żegnaliśmy dzieci idące już od przyszłego roku do szkoły. Oprócz radości z nadchodzących wakacji towarzyszył nam, pracownikom przedszkola oraz dzieciom i ich rodzicom, smutek powodu rozstania, ale ku zapewnieniom dzieci kończących przedszkole możemy się spodziewać, że o nas tak szybko nie zapomną.

Dzieci po skończonych występach obsypały wszystkich pracowników pięknymi kwiatami. Pani dyrektor, Grażyna Stachowska, korzystając z okazji podziękowała wszystkim rodzicom i nie tylko, za aktywny udział w życiu przedszkolnym i za zaangażowanie się w pracę na jego rzecz i wręczyła im dyplomy oraz kwiaty. Po tym wydarzeniu nastąpiło rozdanie dyplomów i upominków dla dzieci. A na samym końcu odbył się wielki poczęstunek na świeżym powietrzu. Dzieci mogły już bawić się na placu zabaw pod czujnym okiem swoich rodziców oraz skosztować pyszności przyniesionych przez swoich opiekunów.  Następnego dnia dzieci udały się na wycieczkę do zoo w Myślęcinku, który to wypad okazał się swoistą nagrodą za cały rok przebyty w przedszkolu, za wszystkie wzloty i upadki, za radości i smutki towarzyszące każdego dnia. Dzieci były zadowolone z wyjazdu.

Napisała           

Aneta Hoffmann-Kaleta

 
     
  WIELKI PIKNIK RODZINNY W BRANICZU  
 

W dniu 12 czerwca 2010 roku dla podkreślenia znaczenia rodziny w życiu dziecka i przedszkola, w stadninie koni w Braniczu został zorganizowany Piknik Rodzinny. Inicjatorem i organizatorem imprezy było Przedszkole Miejskie w Mroczy. Na zabawę integracyjną zaproszone zostały nie tylko rodziny przedszkolaków wszystkich grup, ale także włodarze naszego miasta Mrocza. Pan Burmistrz Wiesław Gozdek zaszczycił swoją osobą naszą imprezę rodzinną i korzystając z okazji złożył dzieciom życzenia z okazji ich wielkiego święta, Dnia Dziecka.

  Celem imprezy było wdrażanie dzieci i rodziców do bezpiecznych i przyjemnych form spędzania wolnego czasu poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach z zakresu edukacji zdrowotnej, a bardziej szczegółowo to:

  • integracja rodzin dzieci,
  • krzewienie kultury fizycznej,
  • tworzenie emocjonalnej więzi między rodzinami,
  • zgodne współdziałanie w grupie w czasie gier i zabaw,
  • umotywowanie rodziców do tworzenia różnych form ruchu dla siebie i dziecka.

  Piknik Rodzinny rozpoczął się o godzinie 11.00 w Braniczu powitaniem przez panią dyrektor, Grażynę Stachowską. Po krótkim wstępie rodzice i dzieci wzięli udział w zabawie integracyjnej. Na początku przywitaliśmy się piosenką, a następnie pobawiliśmy się w wielkim kole trzymając się za ręce śpiewając i tańcząc. Po krótkiej rozgrzewce rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Pani Magda Arndt przygotowała ciekawe konkurencje z udziałem rodziców ich dzieci, m. in.

  • Wyścig ojców z dzieckiem na plecach „Na barana”;
  • Wyścig mam z dzieckiem, których nogi zostały związane szarfami;
  • Konkurs plastyczny „Malowane Panie”, który cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony rodziców i dzieci, a zadanie polegało na narysowaniu poszczególnych pań pracujących w przedszkolu.

Za udział w konkursach dzieci i rodzice otrzymywali słodkości, a na samym końcu również dyplom. Po wspólnej zabawie zaproszono wszystkich gości na wielkie ognisko, gdzie można było już piec pyszne kiełbaski i rozkoszować się piękną pogodą. Dzieci również mogły skorzystać z jeszcze jednej atrakcji, mianowicie przejazdu kucykiem, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

  Cała impreza przebiegała spokojnie i w miłej atmosferze, co bardzo cieszyło panią dyrektor. Myślę, że rodzice również byli zadowoleni i nie żałowali przybycia na piknik.

 
     
  CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS PROGRAM REALIZOWANY PRZY WSPÓŁPRACY PAŃSTWOWEGO ISPEKTORATU SANITARNEGO W NAKLE NAD NOTECIĄ  
 

Program "Czyste Powietrze Wokół Nas" był realizowany przy  współpracy Państwowego powiatowego inspektoratu sanitarnego w Nakle nad Notecią w grupie dzieci 5, 6- letnich z udziałem rodziców i opiekunów.

 Celem programy było zwiększenie świadomości dzieci i rodziców n t. szkodliwości palenia tytoniu i narażania dzieci na bierne wdychanie dymu tytoniowego.

Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej skierowany do dzieci składał się z pięciu zajęć warsztatowych. Tytuły tych zajęć to:

  1. Wycieczka, której celem było ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu, poprzez obserwację w środowisku.
  2. Co i dlaczego dymi?- rysowanie przez dzieci zaobserwowanych podczas wycieczki różnych rodzajów dymów. Rozmowa z nauczycielem i komentarz
  3.  Jak się czuję, kiedy dymi papieros?- zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu tytoniowego
  4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy ? - zwiększenie wiedzy u dzieci na temat palenia papierosów.
  5. Jak unikać dymu papierosowego- rysowanie przez dzieci własnego znaczka " Nie Pal Przy Mnie"- przypinanie znaczka do ubrania i wyeksponowanie go podczas rozstrzygnięcia konkursu.

Rodzice 6- latków zostali zapoznani z programem antynikotynowym podczas zebrania grupowego. Wówczas podpisali kontrakt deklarujacy jednoznacznie że:

Chcą, aby ich dziecko uczestniczyło w programie, będą przestrzegać osobiście zasady nie palenia papierosów przy dziecku, będą dawać wsparcie dziecku w sytuacjach, gdy chce unikać zadymionych pomieszczeń oraz w sytuacjach, gdy ktoś pali przy nim.

Rodzice  dzieci 5- letnich zapoznani zostali z programem poprzez listy otwarte i podczas rozmów indywidualnych.

 
     
  NASI PRZEDSZKOLACY BIORĄ UDZIAŁ W ULICZNYM BIEGU IM. KLEMENSA BINIAKOWSKIEGO W NAKLE NAD NOTECIĄ  
 

Dnia  6.06.2010 odbyły się XXI biegi uliczne imienia Klemensa Biniakowskiego na Stadionie Miejskim w Nakle nad Notecią. Do zawodów przystąpiły reprezentacje gmin Nakła, Szubina, Kcyni i Mroczy.

Z naszego przedszkola wzięły udział trzy osoby w kategorii najmłodszej Dominik Mazurek – II miejsce, Adrian Wołowicz – III miejsce i Paweł Janik:) został nagrodzony dyplomem ukończenia biegu. Dzieci rywalizowały na dystansie 200 m.

W tym słonecznym dniu  widzowie całymi rodzinami dopingowały zawodników na trasie biegu i owacyjnie witały na linii mety wszystkich sportowców.

Organizatorem zawodów było Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Nasi mali sportowcy otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz medale.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznych zawodach.

          

 

 

   

 
     
  DZIEŃ DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU  
 

Dnia 1 czerwca 2010 roku w Przedszkolu Miejskim w Mroczy odbyła się huczna impreza z okazji Dnia Dziecka, który jest zresztą bardzo ważny dla każdego przedszkolaka. W tym dniu frekwencja dzieci nie zawiodła i przedszkole mogło pochwalić swoimi wychowankami. Nauczycielki zorganizowały, bowiem dla wszystkich świetną imprezę, która rozpoczęła się tuż po śniadaniu. Dzieci poprzebierane i wymalowane przez panie udały się wraz z opiekunami na przemarsz do centrum miasta głośno śpiewając i grając na instrumentach. Po powrocie do przedszkola i zjedzeniu tradycyjnie obiadu zabawa trwała dalej. Nauczycielki zorganizowały dla swoich skarbów różne konkursy takie jak: śpiewanie piosenek, recytacja wierszy, zawody sprawnościowe itp., w których za udział dzieci otrzymywały pyszne nagrody. Były również tańce i zabawy przy muzyce. Nie zabrakło także słodyczy, za którymi tak szkraby przepadają. Cała impreza odbywała się w ogrodzie przedszkolnym, ponieważ pogoda była naszym sojusznikiem, co prawda nie było słonecznie, ale deszcz nas nie zaskoczył. Dzieci i ich rodzice byli bardzo zadowoleni, że w tak uroczysty sposób ich dzieci mogły radować się swoim świętem.

ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII :) 

 
     
  26 MAJ – DZIEŃ MAMY W PRZEDSZKOLU  
 

Dnia 26 maja 2010 roku w Przedszkolu Miejskim w Mroczy odbyła się uroczystość Dnia Matki. Impreza została zorganizowana przez grono pedagogiczne pracujące w placówce i rozpoczęła się o godzinie 14.00 w ogrodzie przedszkolnym oficjalnym wystąpieniem pani dyrektor przedszkola Grażyny Stachowskej, która serdecznie powitała wszystkie mamy. Pogoda nie spłatała nam figla i słoneczko świeciło już od samego rana, aż po sam koniec zabawy.

  Jako pierwsza wystąpiła grupa Maluchów, a zaraz po nich grupa Średniaków, która zaprezentowała swój program słowno – muzyczny. Dzieci chętnie i z uśmiechem mówiły wiersze dla swoich mam oraz śpiewały głośno piosenki. A na samym końcu swoim występem zaszczyciła nas grupa Straszaków, która z pełnym wdzięku opanowaniem wyrecytowała piękne wiersze, zaśpiewała piosenki oraz zatańczyła. Mamy nagradzały swoje pociechy gromkimi brawami oraz szczerymi uśmiechami. Dzieci z pomocą nauczycielek przygotowały piękne upominki, które wręczyły osobiście po skończonych występach.

  Po części oficjalnej nastąpił słodki poczęstunek, który zorganizowały mamy oraz panie pracujące w przedszkolu. Ponieważ pogoda była wyśmienita cała impreza odbyła się w ogrodzie przedszkolnym. Chętne panie przyniosły do przedszkola łakocie, kawę oraz upiekły pyszne ciasta. Pani dyrektor była zachwycona i wdzięczna za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu imprezy. Nasze mamy i ich dzieci świetnie bawiły się w tym wyjątkowym dniu.

 
     
  PRZEDSZKOLAKI IDĄ NA PRZEDSTAWIENIE DO MGOK WYSTAWIANEGO PRZEZ UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ  
 

Dnia 26 maja 2010 roku, tj. w środę dzieci z Przedszkola Miejskiego w Mroczy udały się do MGOK-u na przedstawienie wystawiane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej pt. „Czerwony Kapturek”. Pani Zofia Woźniak kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowych razem z Panią dyrektor przedszkola, Grażyną Stachowską powitała wszystkich przybyłych na widowisko.

Przedszkolaki pokazały się z najlepszej strony i uważnie, lecz z dozą zabawy i dziecięcego wdzięku oglądały aktywnie przedstawienie teatralne. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ciekawie przedstawiły bajkę i włożyli w to mnóstwo trudu, który się opłacił, ponieważ mali widzowie docenili ich gromkimi brawami.

Po zakończeniu części teatralnej dzieci z grupy Straszaków pod czujnym okiem wychowawcy, Magdaleny Arndt wystąpiły dla wszystkich pokazując swoje możliwości. Zatańczyły, zaśpiewały, a wszyscy chętnie się przy tym bawili.

Na samym końcu każda z trzech grup przedszkolnych miała zdjęcia grupowe z „aktorami” i ich opiekunami z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dzieci chętnie pozowały i uśmiechały się do obiektywu.

 
     
  WIZYTA DZIECI U STRAŻAKÓW  
 

Dnia 24 maja 2010 roku dzieci wraz z opiekunami i panią dyrektor, Grażyną Stachowską na zaproszenie Strażaków udały się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy. Przedszkolaki od samego rana były już podekscytowane wyjściem.

  Po przybyciu na miejsce komendant Ochotniczej Straży Pożarnej Jerzy Siuzdak powitał małych gości i całą resztę, a następnie dokładnie opisał i zademonstrował jak wygląda wóz i sprzęt strażacki. Dzieci mogły również dowiedzieć się jak przebiega akcja ratunkowa, ponieważ Strażacy przygotowali pokaz pełen wrażeń.

  Przedszkolaki otrzymały również słodki poczęstunek, który zabrały do swoich domów. Dzieci z przedszkola brały udział w konkursie plastycznym pt. „Zapobiegajmy pożarom”, który odbył się jakiś czas temu. Komendant OSP Jerzy Siuzdak korzystając z okazji wręczył dyplomy oraz upominki dwóm przedszkolakom za zajęcie pierwszego miejsca przez Pawła Janika oraz drugiego miejsca przez Natalię Tymińską w kategorii przedszkolak w Gminnym i Powiatowym Konkursie Plastycznym w 2010 roku. Dzieci czuły się docenione i szczęśliwe, a pani dyrektor, w ramach rewanżu wręczyła dyplom z podziękowaniami za zaproszenie od Rady Pedagogicznej i Dyrektora Przedszkola Miejskiego w Mroczy oraz kwiaty, które były wyrazem wdzięczności za pamięć o małych przedszkolakach.

 
     
  UWAGA RODZICE  
 

UWAGA RODZICE

POŚLIJ DOMESTOS DO PRZEDSZKOLA KUPUJ DEZYNFEKUJĄCE KOSTKI TOALETOWE DOMESTOS ACTI BLITZ I WSPIERAJ PRZEDSZKOLE.  UWAGA PROSIMY ZACHOWAĆ PARAGON LUB DOSTARCZYĆ DO PRZEDSZKOLA ;)

http://actiblitz.domestos.pl/#/start

 

W szczególności Klientami mogą być przedstawiciele ustawowi (np. rodzice) dzieci uczęszczających do Przedszkoli, których to Klientów udział w Promocji może przyczynić się do nagrodzenia Przedszkola, do którego uczęszcza ich dziecko :P

 
     
   
 

UWAGA RODZICE

LISTA DZIECI PRZYJĘTYCH ORAZ REZERWOWYCH DO PRZEDSZKOLA  NA ROK SZKOLNYCH 2010/2011 Z PODZIAŁEM NA GRUPY JEST JUŻ DOSTĘPNA W PRZEDSZKOLU.

 
     
  'PRZEDSZKOLAKI POTRAFIĄ TAŃCZYĆ'' III MIEJSCE W KONKURSIE TANECZNYM  
 

Dnia 07.05.2010r. w Nakielskim Domu Kultury odbył się między przedszkolny konkurs taneczny zatytułowany „PRZEDZKOLAKI POTRAFIĄ TAŃCZYĆ” w którym uczestniczyły dzieci z sześciu przedszkoli. W tym konkursie wzieły udział dzieci z naszego przedszkola (grupy starszej) przygotowane przez wychowawcę Magdalenę Arndt.
Celem konkursu była konfrontacja osiągnięć i wymiana doświadczeń w dziedzinie tańca, dokonanie przeglądu i oceny dziecięcych zespołów tanecznych, rozwijanie wrażliwości estetycznej najmłodszych poprzez bezpośredni kontakt z tańcem i z muzyką, zapoznanie dzieci z różnorodnością form tanecznych, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy artystycznej w przedszkolach, wspólna zabawa i nawiązanie nowych kontaktów, popularyzacja tańca jako sposobu na zdrowy styl życia oraz integracja dzieci.
Organizatorkami konkursu były nauczycielki z Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Nakle nad Notecią.
Poszczególne zespoły w pięknych strojach i z ogromnym zaangażowaniem prezentowały przygotowane układy ruchowe.
Jury w składzie: pani Adela Karnikowska, Kasia Bień uczestniczka programu You Can Dance 2010, Piotr Wilak – instruktor tańca „Braterstwo Stylu Nakło”- przyznało nagrody następującym przedszkolom:


I miejsce zdobyło Przedszkole Wesoła Piątka z Nakła  

II miejsce zdobyło Przedszkole Niepubliczne Donald  

III miejsce zdobyło Przedszkole Miejskie z Mroczy
Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci pucharów oraz upominków dla członków zespołu. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy. Udział w konkursie był ogromnym przeżyciem, źródłem wielu emocji, radości, zarówno dla dzieci jak i nauczycieli, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie występu ( ćwiczenie układu ruchowego, uszycie strojów), a także dla rodziców, którzy licznie przybyli na konkurs oraz dla organizatorów.

ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII :)

 
     
  WYCHOWANEK PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO W MROCZY LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO  
 

         Dnia 10.04.2010 r. w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie odbyło się wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Zapobiegamy pożarom” wśród laureatów znalazł się również wychowanek Przedszkola Miejskiego w Mroczy Paweł Janik, który za swoją pracę otrzymał wyróżnienie.

         Wcześniej dnia 13.11.2009  w Przedszkolu Miejskim w Mroczy dzieci z wszystkich grup wiekowych wzięły udział w corocznym gminnym konkursie plastycznym pod tym samym tytułem organizowanym przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP.

        Celem tego konkursu było uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z ogniem, również zainteresowanie dzieci ochroną przeciwpożarową. Nadzór nad wykonaniem prac plastycznych pełniły nauczycielki : Beata Pikul oraz Karolina Kubicka. Do konkursu wybrano 6 prac plastycznych dzieci spośród wszystkich prac komisja powołała przez Prezydium Zarządu Miejsko Gminnego związku OSP RP w Mroczy wytypowała m. In. Pracę Pawła Janika, którą przekazano do eliminacji powiatowych w Solcu Kujawskim a następnie do eliminacji wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej, gdzie została wyróżniona. 10 kwietnia 2010 roku w Warszawie w Hotelu Łazienkowskim laureat z Przedszkola Miejskiego w Mroczy osobiście uczestniczył w ogólnopolskim finale Konkursu Plastycznego, gdzie z rąk pani wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP pani Teresy Kiszbiere  odebrał nagrodę.

 

                                                       

 

 
     
  TEATRZYKI W NASZYM PRZEDSZKOLU  
 

Spektakle teatralne wywołują u dzieci różnorodne przeżycia. Mały widz reaguje bardzo impulsywnie: śmieje się gdy coś go rozbawi, krzyczy gdy jest przestraszony, kiedy się nudzi rozmawia i kręci się. Dzieci w naszym przedszkolu mieli okazję obejrzeć przedstawienia w wykonaniu profesjonalnych aktorów zapraszanych do przedszkola. Po każdym takim spektaklu nauczyciele razem z dziećmi omawiają obejrzane przedstawienie, wymieniamy uwagi, dzielimy się wrażeniami, dzieci wykonują prace plastyczne związane z oglądanym przedstawieniem. Wszystkie te widowiska dostarczały dzieciom wielu wrażeń, rozbudzały wyobraźnię, kształtowały poczucie piękna, estetyki i dobrego smaku. Dzieci widząc grę i taniec aktorów, obserwując dekoracje, wsłuchując się w muzykę, chętnie identyfikują się z postaciami z baśni, wczuwają się w ich sytuację i przeżywają ich przygody jak swoje własne.

              

Teatrzyki dają mi możliwość zrealizowania wielu celów dydaktycznych i wychowawczych. Przede wszystkim poznaje dzieci z szeroką gamą utworów literackich, egzekwuję poprawną wymowę, doskonalę dykcję.  Jest to także sposób na doskonalenie pamięci.

 
     
  PRZEDSZKOLACY ODDAJĄ HOŁD LUDZIOM, KTÓRZY ZGINĘLI W KATASTROFIE SAMOLOTU  
 

Przemarsz ku czci Powstańców Wielkopolskich, oddanie hołdu ludziom, którzy zginęli w katastrofie samolotu w dniu 10.04.2010 Prezydentowi L. Kaczyńskiemu i jego żonie M. Kaczyńskiej - uczczenie minutą ciszy ich pamięci, zapalenie zniczy, cicha modlitwa. Wpis w księgę kondolencyjną w Urzędzie Miasta i Gminy w Mroczy.

                          

      

"Bywa nieraraz, że stajemy w obliczu prawa, dla których brakuje słów (Jan Paweł II)

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych"

 

Pogrążeni w smutku i wstrząśnięci śmiercią

Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Lecha Kaczyńskiego Małżonki Prezydenta RP

Marii Kaczyńskiej

oraz

Wszystkim Przedstawicieli

najyższych władz i instytucji państwowych,

Duchowieństwa, Wojska Polskiego, organizacji

i stowarzyszeń społecznych

składamy hołd Ich pamięci

i łączymy się w bólu i cierpieniu z

Rodzinami i Bliskimi Ofiar katastrofy lotniczej

przekazując nasze kondolencje.

 

Dyrektor Przedszkola Miejskiego

w Mroczy

Rada Pedagogiczna oraz pracownicy przedszkola

 


ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII

 
     
  ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W NASZYM PRZEDSZKOLU.  
 

Dorosły to nie ktoś, kto „ulepi” dziecko

 Według jakiegoś wzoru czy ideału, ale ktoś

 Kto pomaga mu rozwijać się, ujawniać swoje możliwości.”

 

   

 

           

Współdziałanie wychowawców, nauczycieli z rodzicami i opiekunami dzieci jest jednym z istotnych czynników prawidłowego funkcjonowania szkoły, przedszkola i rodziny. Warunkuje harmonijny rozwój dzieci. Wpływa zarówno na ich postępy w nauce, jak i w zachowaniu. Daje również szansę ciągłego doskonalenia się nauczycieli i rodziców jako wychowawców odpowiedzialnych za wielostronny rozwój dzieci.

    Współpraca ta nie dotyczy tyko rodziców. Jeżeli dzieckiem zajmują się dziadkowie lub dorastające rodzeństwo, wówczas ich także trzeba traktować jak partnerów. Jeśli do przedszkola trafiają dzieci z domów dziecka czy rodzin zastępczych, należy z ich wychowawcami nawiązać bliskie porozumienie.

    W pracy tej, postaramy się opisać, jak powinna przebiegać prawidłowa współpraca między wychowawcami a rodzicami lub opiekunami dzieci w placówkach przedszkolnych.

    Przedszkole i rodzina to dwa podstawowe środowiska wychowawcze, dlatego powinno istnieć pomiędzy nimi świadome i celowo zorganizowane współdziałanie. Współpraca rodziców i  nauczycieli jest wspólnym działaniem dla osiągnięcia dobra poszczególnych dzieci w procesie nauczania i wychowania.

     O tym, jakie znaczenie ma współpraca z rodzicami wiedzą i rodzice, i nauczyciele. Naczelnym celem współpracy tych dwóch środowisk jest dążenie do usprawniania pracy wychowawczej z dziećmi. Nie chodzi tylko o doskonalenie działań wychowawczych jedynie w stosunku do dzieci tzw. trudnych czy zaistniałych w grupie sytuacji konfliktowych. Stosowane w praktyce różnorodne formy współpracy wychowawców z rodzicami i opiekunami dzieci, dotyczą spraw związanych z wychowaniem wszystkich dzieci bez wyjątku. Należą one do codziennych oddziaływań wychowawczych przedszkola i domu i przysługuje im taka sama ranga jak zajęciom dydaktycznym, których celowości nikt nie kwestionuje.

    Środowisko rodzinne w sposób dominujący wpływa na rozwój dziecka, stąd konieczne jest poznanie warunków domowych dziecka, jak również ujednolicenie oddziaływań wychowawczych przedszkola i domu. Zadaniem wychowawcy jest pomoc, wspieranie i troska o spójność wysiłków wychowawczych domu i przedszkola oraz pomoc dziecku w pokonywaniu trudności w procesie rozwoju. 

    Wychowawca znając dziecko i posiadając odpowiednią wiedzę psychologiczno – pedagogiczną, ukierunkowuje pracę rodziców, ukazując wszelkie nieprawidłowości i nowe metody wychowawcze.      

    Wpływów rodziny nie można ignorować. Któż inny niż rodzic jest „kopalnią wiedzy” o własnym dziecku, z której wychowawca czerpie informacje niezbędne do indywidualnej pracy z dzieckiem. Od współdziałania tych dwóch środowisk zależą efekty rozwojowe dzieci.

    W dzisiejszych czasach, aby przedszkole zyskało miano tzw. „naszego przedszkola” konieczne staje się wypracowanie takiego modelu współpracy z rodzicami, gdzie obie świadomie współpracujące strony miałyby poczucie współdecydowania w sprawach ważnych dla wychowania i kształcenia dziecka . Aby sprostać tym wymaganiom stosujemy różne formy współpracy z rodzicami i opiekunami dzieci. Powinny one być najkorzystniejsze z punktu widzenia potrzeb dzieci, w zakresie poznawania świata, rzeczy, ludzi, przeżywania wartości.

ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII ;) :)

 
     
  ZABAWA KARNAWAŁOWA  
 

W dniu 3 lutego 2010 w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wśród przebierańców spotykano księżniczki, żołnierze i piraci oraz wiele innych ciekawych postaci. Jak zwykle wszyscy bawili się znakomicie. Były "tańce - łamańce", dostojne pary i "zakręcone korowody". Jednym słowem zabawa była na 102!!!

          

 



ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII ;)

 
     
  DZIEŃ BABCI I DZIADKA  
 

Od 20.01.2010 do 22.01.2010r w poszczególnych grupach naszego przedszkola odbyły się spotkania babć i dziadków z wnukami. Takie spotkania odbywają się co roku. Celem tych spotkań jest wzmocnienie więzi uczuciowej z rodziną, rozwijanie poczucia szacunku do osób starszych, uświadomienie dzieciom przyjemności w czynieniu dobra, obopólnej radości z niespodzianek. Dzieci z każdej grupy miały swój program artystyczny. Były to montaże słowno - muzyczne. Dzieci śpiewały piosenki”, “Kiedy babcia była mała”, “Babcia tańczy Rock and rolla”, “Dziadek”, mówiły wiersze i tańczyły. Po programie artystycznym dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane upominki między innymi: kwiatki z masy solnej, papierowe szkatułki na biżuterie, kolorowe obrazki, laurki. Był też słodki poczęstunek: ciasto, cukierki, czekoladki, owoce, kawa, herbata, który przygotowały mamy . Babcie też przyniosły owoce i ciasteczka babcine dla dzieci. Podczas poczęstunku prowadzone były wspólne rozmowy. Na twarzach babć i dziadków gościł uśmiech, podziwiali talenty swoich wnucząt. A dzieci cieszyły się, że mogły ugościć swoich najbliższych , którzy nie zawiedli i przybyli gromadnie. Uścisków i całusków było moc. Babcie też dziękowały paniom nauczycielkom za wspaniałą pracę wychowawczą i opiekę nad wnuczętami.

  

ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII :)

 
     
  SPOTKANIE OPŁATKOWE  
 

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres oczekiwany nie tylko przez dzieci ale także przez dorosłych. Tradycją naszego przedszkola jest przygotowywanie i wystawianie Jasełek. W tym roku podtrzymując tradycje związane z tymi świętami zorganizowałyśmy 22 grudnia "Spotkanie wigilijne" na które przybyli goście burmistrz Mroczy Wiesław Gozdek, ksiądz kanonik Józef Starczewski a także Rada Rodziców przedszkola. Przygotowania zaczęły się od ułożenia programu i nauki ról na Jasełka. Następnie były próby, przygotowywanie stroi i dekoracji.
Pojawiła się scena z rozgwieżdżonym niebem, Gwiazdą Betlejemską, szopką z sianem i choinkami. Sala nabrała uroku, gdy nakryłyśmy stoły, na których pojawiły się stroiki ze świeżych gałązek świerkowych, między którymi migotały ozdoby i płomyki palących się świec. Przygaszone światła, blask świec sprzyjał atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.
Dzieci w pięknych strojach przy taktach kolędy weszły do sali zapełnionej przez swoich najbliższych. Wystawiły "Jasełka", w których każdy miał rolę. "Role" odgrywane przez dzieci były bogate w treści religijne, nawiązywały do czasów współczesnych, zachęcały wszystkich do refleksji nad tajemnicą narodzenia. Był to czas "zatrzymania się na chwilę" i radosnego kolędowania.
Po obejrzeniu nie brakowało braw i wzruszeń. Po części artystycznej wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia , a następnie zasiedliśmy do uroczystego wigilijnego stołu.
Następnie przybył do naszego przedszkola Gwiazdor. Wszyscy oczekiwaliśmy na jego nadejście z wielką ciekawością i radością. Przyniósł nam wszystkim wspaniałe prezenty. W podziękowaniu za jego wizytę śpiewaliśmy piosenki, recytowaliśmy wierszyki i tańczyliśmy. Gwiazdor obiecał, że wróci do nas za rok.



ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII ;)

 
     
  MIKOŁAJKI  
 

"Czekając na Mikołaja"
Na czubku choinki gwiazda złota
Niech zabłyśnie piękna, duża!
By Święty Mikołaj idąc
Zobaczył ją aż z podwórka

Zaświecimy lampek tuzin
Niech choinka pięknie świeci
Niech święty Mikołaj widzi
Że czekają grzeczne dzieci.

Dnia 7.12.2009 nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany Św. Mikołaj. Przedszkolaki powitały gościa świąteczno - mikołajkowymi piosenkami. Mikołaj obdarował każde dziecko wspaniałymi prezentami. Z niecierpliwością czekamy na niego już za rok.

       
ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII ;)

 
     
  ANDRZEJKI W NASZYM PRZEDSZKOLU  
 

Dnia 30.11.2009 w naszym przedszkolu odbyły się zabawy andrzejkowe. Wszystkie dzieci bawiły się na wspólnych andrzejkach, były wróżby, lanie wosku i wspólne tańce.

ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII.    

 
     
  PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA  
 

Dnia 29 października 2009 r. w grupie dzieci maluchów i średniaków odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”.
Jest to już tradycyjna impreza organizowana corocznie. Przygotowania trwały od początku roku szkolnego, ponieważ aby „dostać się” do grona „braci przedszkolnej” trzeba było wykazać się nie lada umiejętnościami. Dzieci w odświętnych strojach i przebraniach, zaprezentowały krótki program artystyczny. Maluchy po niespełna dwu miesięcznym pobycie w przedszkolu, ku zaskoczeniu wszystkich, potrafiły już recytować krótkie rymowane utwory, śpiewać piosenki. Wszystkie dzieci były pogodne, radosne i dumne z siebie.
Krótki program artystyczny specjalnie na okazję pasowania, przygotowały dzieci z grupy starszej, dzieci pokazały swoje umiejętności młodszym kolegom a swój występ zadedykowały maluchom i średniakom
Uwieńczeniem imprezy był Akt Pasowania. Maluchy i średniacy, po kolei były oficjalnie pasowane na przedszkolaków, za pomocą "magicznego ołówka pani dyrektor". Następnie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki na dobry początek wspólnych lat spędzonych w przedszkolu.
Po części oficjalnej Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na smakołyki przygotowane przez rodziców i personel przedszkola.
Rodzice byli pod wrażeniem jakości całej imprezy. Mile też zaskoczeni i pełni podziwu, iż tak małe dzieci potrafią już wystąpić publicznie, głośno "mówić”, spontanicznie tańczyć i bawić się wg. określonych reguł, określonego scenariusza.
W radosnych nastrojach dzieci i rodzice wracali do domu, a niezapomniane przeżycia długo zostaną zachowane w pamięci i na fotografiach.

ZDJĘCIA MOŻNA ZOBACZYĆ W NASZEJ GALERII :)

 
     
  Przedszkolacy odwiedzili Mrotecką Komędę Policji w Mroczy  
 

Dnia 23.09.2009 dzieci z grypy średniaków i starszaków Przedszkola Miejskiego w Mroczy odwiedziły mrotecką komendę. Podczas krótkiej wizyty dzieci miały okazję zobaczyć miejsca pracy policji a także porozmawiać z policjantami, zadać im interesujące pytania. Dzieci zobaczyły z bliska stanowisko kierowania wraz ze znajdującymi się tam, komputerami i telefonami.
Policjanci pan Dariusz Kokoszewski i pan Sławomir Gruda także przedstawiciel Straży Miejskiej w Mroczy pan Włodzimierz Michalski opowiedzieli dzieciom o swojej pracy.
Jedną z największych atrakcji dla dzieciaków była możliwość poczucia się jak prawdziwy policjant. Mogły dotknąć i zobaczyć sprzęt będący na wyposażeniu Policji, ubrać się w mundur i założyć na głowę czapkę policyjną. Zaprezentowano im również nowe umundurowanie Policyjne. Specjalnie dla naszych milusińskich udostępniono pojazdy będące na wyposażeniu Policji i Straży Miejskiej wejście do aut i posiedzenie, choć przez chwilę, włączenie sygnałów to niezapomniane wrażenia.
Na zakończenia, dzieci otrzymały od policjantów upominki. Pełne wrażeń powiedziały, że bardzo im się podobało i jeszcze raz przyjdą odwiedzić mroteckich policjantów.
Serdecznie dziękujemy panom policjantom za zaproszenie i miłe przyjęcie.

ZDJĘCIA MOŻNA ZOBACZYĆ W NASZEJ GALERII

 
     
  TYDZIEŃ ADAPTACYJNY  
 

„TYDZIEŃ ADAPTACYJNY”

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu obfitować będą w cały szereg zmian. Maluch zmienia otoczenie z tego, nad którym panuje, które kontroluje i które zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i ochronę na inne – nieznane. W tym celu w Przedszkolu Miejskim w Mroczy został zorganizowany tzw. „Tydzień Adaptacyjny” dla dzieci, które po raz pierwszy stawiają swoje kroki w nowym dla nich środowisku. Przez pięć dni dzieci wraz z ich opiekunami odwiedzały przedszkole, w którym mogły oswoić się z nowymi osobami, przestrzenią oraz spróbować swoich sił we wspólnych zabawach z rówieśnikami.
„Tydzień Adaptacyjny” trwał od 24. 08. – 28.08. 2009r. i miał na celu:
• Eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej;
• Przezwyciężenie strachu przed nowym otoczeniem;
• Uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi dziećmi;
• Pokonywanie nieśmiałości i poczucia niepewności;
• Zapoznanie z rozkładem pomieszczeń w budynku przedszkolnym i jego personelem;
• Zapoznanie z dziećmi i ich rodzicami;
Osobami prowadzącymi zajęcia adaptacyjne były nauczycielki przedszkola: Danuta Majcherczak, mgr Karolina Kubika, mgr Magdalena Arndt, mgr Aneta Hoffmann – Kaleta oraz dyrektor przedszkola mgr Grażyna Stachowska.
Dzieci każdego dnia licznie brały udział w zajęciach, podczas których chętnie uczestniczyły w różnych zabawach oraz zapoznały się ze znanymi piosenkami przedszkolnymi. Ulubionym jednak zajęciem okazały się zabawy na świeżym powietrzu, w ogródku przedszkolnym. Dzieci chętnie zjeżdżały na zjeżdżali oraz bujały się na huśtawkach. Największą trudnością dla niektórych maluchów był moment rozstania się z rodzicami, ale potrafiły przezwyciężyć swój lęk przy fachowej pomocy pedagogów.
W ostatnim dniu dzieci zostały obdarowane upominkami. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w „Tygodniu Adaptacyjnym”, batoniki oraz zabawki do robienia baniek mydlanych, co sprawiło im ogromną radość. Podsumowując „Tydzień Adaptacyjny” okazał się sukcesem, ponieważ dzieci chętnie przychodziły do przedszkola każdego dnia i czekały na atrakcje przygotowane przez nauczycielki.
Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla rodziców, na to jak ich dziecko ma przetrwać pierwsze dni w przedszkolu. Rady te zostały wywieszone w szatni, w widocznym miejscu tak, aby każdy opiekun spokojnie mógł się z nimi zapoznać.

RADY NA PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

1. Nie obiecuj swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola
2. Nie przychodź do przedszkola na „ostatnią chwilę”, unikaj pośpiechu. Wyprawa do przedszkola powinna być raczej miłym spacerem, a nie wyścigiem z czasem!
3. Nie przeciągaj nadmiernie pożegnania w szatni. Odprowadź dziecko do sali, przekaż pod opiekę nauczycielce!
4. W żadnym wypadku nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeżeli zrobisz to choć raz, Twój maluch będzie wiedział, że łzami można wszystko wymusić!
5. Postaraj się stopniowo wydłużać pobyt dziecka pierwszych przedszkolu. W pierwszych dniach odbieraj je zaraz po obiedzie!
6. Chwal dziecko jak najczęściej, np. za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu!
7. Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę.
8. Traktuj zajęcia adaptacyjne (a potem codzienne chodzenie do przedszkola) jako przyjemność i dobrą zabawę, a nie przykry obowiązek.
9. Nie krytykuj przy dziecku zachowania nauczycielki.
10. Nie porównuj dziecka z rówieśnikami.

ZDJĘCIA Z TYGODNIA ADAPTACYJNEGO MOŻNA ZOBACZYĆ W NASZEJ GALERII

 
     
  Karta zgłoszenia dziecka do przedszkola  
  W module "Do pobrania" znajdziecie kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola, którą należy wypełnić i przynieść osobiście do przedszkola.  
     

  Strona powstała  
  25.05.2009 Strona WWW naszego przedszkola jest już opublikowana w Internecie. Znajdziesz tu wiele pożytecznych i interesujących informacji - m.in. spis uczniów, klas, nauczycieli, plany lekcji, zastępstwa i inne.  
 

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie w Mroczy
    Przedszkole Miejskie w Mroczy, ul. Łobżenicka 11C, 89-115 Mrocza

    Przedszkole czynne od 6.30 do 16.30
  • (052) 385-60-56, 505-667-835.

Galeria zdjęć