ZAJĘCIA Z LOGOPEDII W NASZYM PRZEDSZKOLU
W procesie terapii logopedycznej dzieci korzystały z metod:
Szczególną uwagę zwrócono na kształcenie i doskonalenie słuchu w tym: percepcji słuchowej, uwagi i pamięci słuchowej i słuchu fonematycznego.
Prowadzono również szereg ćwiczeń oddechowych, fonacyjnych, dykcyjnych, rozwijających słownictwo i mowę komunikatywną.
Zapraszamy na naszą fotorelację.
DMUCHANCE
Dnia 8 czerwca 2022 dzieci z naszego przedszkolne korzystały z atrakcyjnych dmuchanych urządzeń, miały do dyspozycji dmuchany plac zabaw oraz kolejkę elektryczną „Dmuchańce” które rozstawiono przed przedszkolem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przedszkolaków. Po udanej zabawie, zmęczone ale uśmiechnięte dzieci, udały się do swoich sal.
LEMURY
PAPUGI
TYGRYSKI
ZEBRY
Słoniątka
ZAJĘCIA Z PANIĄ PEDAGOG
W tym tygodniu, Pani pedagog zabrała dzieci na "morską wyprawę" - maluszki, średniacy i stzrszacy doskonaliły swoje zdolności manualne, rozwijały wyobraźnię oraz inwencję twórczą.
TATA I MAMA W MUNDURZE POLICYJNYM
Dnia 3.06.2022 do naszego przedszkola przybyli rodzice, którzy na codzien są funkcjonariuszami Powiatowej Policji w Nakle.
Poprzez zabawę i bezpośredni kontakt z dziećmi, policjanci uświadomili :
- zasad bezpiecznego zachowania na drogach, a także radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa osobistego.
- przedszkolaki poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się w domu i poza nim.
- Funkcjonariusze uczyli dzieci jak należy zachować się w kontaktach z obcym oraz dlaczego należy nosić elementy odblaskowe,
- jak bezpiecznie zachowywać się w przedszkolu i poza nim.
- Przedszkolaki poznali trudną i odpowiedzialną pracę policjanta.
- Policjanci przypominali przedszkolakom podstawowe zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
W tym celu posłużyli się elementami wyposażenia mini miasteczka ruchu drogowego.
- Dzieci brały udział w edukacyjnej zabawie w ruch uliczny. Podczas zabawy przedszkolaki będą wcielały się w rolę policjantów i samochodów.
- dowiedzą się także na czym polega służba policjanta i w jakich sprawach można zwracać się do wszystkich policjantów z prośbą o pomoc.
- Przedszkolaki odwiedził również pies tropiący funkcjonariusz opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, po co psy pracują w policji oraz czym dokładnie się zajmują. – Policjant przeprowadzi krótki pokaz związany z posłuszeństwem i wykonywaniem komend przez czworonoga.
- odbyła się pogadanka policjantów na temat zagrożeń mogących wynikać z kontaktów z zwierzętami.
- zwrócenie szczególnej uwagę na zachowanie podczas spotkania z nieznanymi psami. Policjanci zaprezentowali bezpieczną pozycję „Żółwia”, którą należy przyjąć w przypadku ataku ze strony psa.
- Policjanci zaprezentowali wyposażenia każdego funkcjonariusz policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.
Lemurki tutaj odwiedził nas tata Franka
Papuzki - tutaj odwiedziła nas mama Borysa
Słoniki i Zeberki tutaj odwiedził nas tata Zosi
TYGRYSKI
WIELKIE OTWARCIE NASZEGO NOWEGO PRZEDSZKOLA
1 czerwca 2022 dokonano oficjalnego „otwarcia” wybudowanego w minionym roku przedszkola miejskiego w Mroczy. Mimo, że obiekt funkcjonuje już od września, to uroczystość oraz poświęcenie budynku nastąpiło dopiero teraz.
Uroczystość rozpoczął dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy Marian Wiśniewski, który powitał wszystkich przybyłych gości. Następnie krótkiego opisu inwestycji dokonał zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik, po czym głos zabierali uczestnicy tego szczególnego wydarzenia. Mroteccy włodarze podziękowali również wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania nowego przedszkola miejskiego. Goście zostali również poproszeni o podpisaniepamiątkowego aktu erekcyjnego, który został włożony do specjalnej tuby. Ta została z kolei wmurowana w obiekt i będzie stanowić tzw. wehikuł czasu, czyli pamiątki oraz gadżety z dnia uroczystości – zdjęcie, rysunek dzieci, monety itp.
Symbolicznego wmurowania tuby dokonali Waldemar Chudzik, dyrektor przedszkola miejskiego w Mroczy GrażynaStachowska oraz przedszkolak – Melisa Domżalska.
W dalszej kolejności nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi na znak otwarcia obiektu. Do tej czynności przystąpili:Waldemar Chudzik, przewodniczący mroteckiej rady miejskiej Jarosław Odrobiński, Grażyna Stachowska, przedszkolakStanisław Wojtczak, posłowie na Sejm RP Ewa Kozanecka i Piotr Król oraz wicewojewoda kujawsko-pomorski RadosławKempiński. Z kolei poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy ks.dziekan Wojciech Cierniak.
Ostatnim elementem oficjalnej części uroczystości było przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków, które zakończyło się wspólnym zwiedzaniem obiektu oraz małym poczęstunkiem.
źródło:
http://www.mrocza24.pl/Przedszkole_miejskie_oficjalnie_%E2%80%9Eotwarte%E2%80%9D._To_obiekt_na_miare_XXI_wieku,94095.html
Alpakoterapia to forma zooterapii polegająca na kontakcie z aplakami. Alpaki to niezwykle łagodnie usposobione zwierzęta, delikatne i pozbawione agresji. Uwielbiają dzieci i są bardzo ciekawskie. Alpaki są ciepłe i miękkie w dotyku, a głaskanie ich odpręża i wycisza. Kontakt z alpakami bardzo pozytywnie wpływa na dzieci motywując je do działania, wpływa na ich rozwój ruchowy. Dzięki aplakoterapii dzieci zdobywają większą pewność siebie i poprawiają swoją samoocenę.
Uroczy wygląd alpak sprawia, że nie można przejść obok nich obojętnie, a każdy kontakt wywołuje uśmiech. Dzisiaj dzieci miały okazje poznać dwa urocze alpaki Chrupka i Kaktusa.
Grupa Zeberek
Grupa Słoniątek
Grupa Papużek
Grupa Lemurków
DZIEN MAMY TYGRYSKI, LEMURKI I PAPUŻKI
Dzień Mamy w naszej grupie Dziękuję za wspólną zabawę i życzę Wam Kochane Mamy, żebyście każdego dnia czuły się tak wyjątkowo jak dziś
Grupa Lemurków z mamusiam
Grupa Papużek z mamusiami
Grupa Tygrysków z mamusiami
DZIEŃ MAMY U ZEBEREK
26 maja Zebry świętowały Dzień Matki. Na początku miał miejsce występ, podczas którego dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersz. Następnie Zebry wraz z mamami brały udział w zabawach m.in z chustą animacyjną. Spotkanie zwieńczyło pozowanie w fotobudce i słodki poczęstunek.
DZIEŃ MAMY U SŁONIĄTEK
26.05.2022r w grupie Słoników odbyło się wielkie Święto z okazji Dnia Mamy. Dzieci przygotowały piękne przedstawienie dla swoich mam, recytowały wiersze, tańczyły oraz nagrały filmik, mówiąc w nim o tym, co lubią robić ze swoją mamą i jakie są ich mamy. Na twarzach mam widać było wzruszenie i radość. Następnie dzieci zaprosiły swoje mamy do wspólnej zabawy, było malowanie portretów, masażyki oraz tańce z balonami. Na samym końcu Mamy razem ze swoimi pociechami uczestniczyły w słodkim poczęstunku. Zabawom i śmiechom dzieci nie było końca.
WYCIECZKA DO KRAINY DOLNEJ WISŁY
25.05.2022r dzieci z grup najmłodszych: Zebry i Słoniki uczestniczyły w wycieczce do Krainy Dolnej Wisły w miejscowości Zła Wieś. Przepiękne gospodarstwo znajdujące się na świeżym powietrzu z bardzo dużą ilością zwierząt. Żyją tam między innymi: lamy, alpaki, kozy, owce, osły, daniel, a nawet kangur. Dzieci poznały mnóstwo ciekawostek i charakterystycznych cech poszczególnych zwierząt, miały okazję karmić zwierzęta i przygotować sałatkę dla osłów pod okiem Pani Kasi, która opiekuje się zwierzętami. Po zwiedzeniu całego gospodarstwa odbył się piknik i zawody w szukaniu kurzych jajek, nie zabrakło również zabawy na placu zabaw. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone wróciły do przedszkola.
KINO SFERYCZNE – to zainteresowanie uczniów nową, nietradycyjną formą kształcenia, jaką jest Kino Sferyczne. Dzieci znacznie lepiej rozumieją i zapamiętują przekazywaną im wiedzę, poprzez atrakcyjne widoki, niesamowite efekty dźwiękowe i przekonywujące głosy lektorów, to rozwiązanie, dzięki któremu nauka staje się ciekawsza i zajmująca. W trakcie pokazu dzieci oglądają trójwymiarową przestrzeń, która zmienia u odbiorcy wizualne i fonetyczne odczucia. Przestrzeń kosmiczna, spadające gwiazdy, głębia oceanu, a do tego obracający się obraz, tworzą realistyczne widowisko. Dzięki nam niemożliwe staje się możliwe!
Za pomocą cyfrowego sprzętu dzieci mogły przenieść się do innej przestrzeni. Sprawiło to niesamowitą możliwość odczuwania wielu emocji i pogłębiania swojej wiedzy, a jednocześnie dzieci wesoło spędziły czas w przedszkolu.
Grupa Lemurków
Grupa Słoniątek
Grupa Zeberek
WYCIECZKA DO MYŚLENCINKA GRUPA ZEBERKI I SŁONIĄTKA
W piątek 20 maja odbyła się wycieczka do Myślęcinka. Zebry oraz Słonie miały okazję zwiedzić zoo. Dzieci spotkały m.in małpy, krokodyle i tygrysy. Następnie udaliśmy się do parku dinozaurów, gdzie przedszkolacy oglądali ogromne stworzenia z przeszłości. Ostatnią atrakcją był park rozrywki. 3 i 4 latki bawiły się na dmuchańcach, rowerkach wodnych, karuzeli oraz w gabinecie luster. To był bardzo udany dzień.
Terapia pedagogiczna w małej grupie "Laurka dla mamy" - papieroplastyka
Zajęcia o charakterze terapeutycznym z psychologiem.
Podczas zajęć prowadzonych z naszymi Maluchami, pani Ola łączy ze sobą różne metody terapeutyczne i wspierające (m.in. metoda ruchu rozwijającego W.Sherborne; elementy: integracji sensorycznej, pedagogiki M.Montessori, Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz) dopasowując się optymalnie do potrzeb rozwojowych Dzieci.
ZAJĘCIA Z PANIĄ PSYCHOLOG
Zajęcia wspierające rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych, w ramach projektu „Aktywnie w świat - zajęcia dodatkowe dla Przedszkolaków w gminie Mrocza”.
Zajęcia prowadzi przedszkolna pani psycholog, a uczestniczą w nich dzieci 3- i 4-letnie z grupy „Zeberki” oraz Słoniki”. Maluchy trenują m.in. rozpoznawanie i nazywanie podstawowych uczuć i emocji, w różnych sytuacjach społecznych (zarówno u siebie jak i u innych osób); używanie zwrotów grzecznościowych. Poznają także siebie oraz swoich rówieśników z grupy. Dodatkowo, dzięki stosowaniu różnorodnych metod wspierających i terapeutycznych, wspierany jest rozwój dzieci na płaszczyźnie poznawczej oraz ruchowej (motoryka duża i mała- w tym grafomotoryka).
Przedszkola ostrzegają przed Huggy Wuggy
Rodzice kompletnie są nieświadomi!
Rodziców zachęcamy do obejrzenia filmu o HuggY WuggY
Żródło: Nauka jest niesamowita
https://www.facebook.com/watch/?v=490099979563190&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing
REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO "Skąd się biorą produkty ekologiczne".
Informacja od Pani Oli - Psycholog
Drodzy Rodzice
Miałam przyjemność poprowadzić z Lemurkami i Papużkami warsztaty psychoprofilaktyczne pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Treść warsztatu obejmowała zagadnienia z zakresu promocji zdrowego odżywiania, propagowania wiedzy dotyczącej produktów ekologicznych oraz nawyków składających się na zdrowy i higieniczny styl życia. Wasze Maluchy znalazły odpowiedź na pytanie: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” i jak je rozpoznać na półce w sklepie. Poznały także piramidę zdrowego stylu życia oraz przypomniały sobie nawyki higieniczne (mycie rąk, mycie zębów, korzystanie z urządzeń ekranowych - max 2h dziennie!!!; odpowiednia długość snu). W części praktycznej Dzieci dopasowywały elementy do odpowiednich poziomów piramidy oraz robiły „ekologiczne marchewki” wykorzystując do ich „produkcji”… swoje stópki (dzięki temu przemycił am elementy integracji sensorycznej w pracy z dziećmi - dotyk farby i pędzelka na stópce; kontakt z ciepłą wodą i strukturą ręcznika). W nagrodę za czynny udział, każdy Lemurek otrzymał chorągiewkę ze znakiem produktu ekologicznego oraz piramidę zdrowego stylu życia do powieszenia np. na lodówkę
Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a realizowany jest w ścisłej współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nakle nad Notecią.
Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego, budowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywnego stylu życia od najmłodszych lat.
Główne założenie programu:
1. zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
2. kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
3. propagowanie zdrowego stylu życia,
4. zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
Jednak profilaktyka nie zaczyna się w przedszkolu, tylko w środowisku domowym dziecka. Dlatego opracowano dla Was, drodzy Rodzice, krótki webinar z serii #po1profilaktyka, pt. „Jak prowadzić dziecko ku zdrowiu?”. Webinar dostępny pod linkiem: http://bit.ly/GIS_Webinar_dla_rodziców . Dodatkowo, w załączeniu, znajduje się opracowany na potrzeby Programu podręcznik, z którego treścią będą pracowały dzieci na zajęciach profilaktycznych.
W razie pytań, pozostaję do Waszej dyspozycji.
Aleksandra Ormińska – psycholog przedszkolny
Lemurki dnia 23.05.2022
Papużki dnia 25.05.2022
Indywidualne zajęcia terapeutyczne z pedagogiem.
Wojewódzi Konkurs Twórczości Osób Niepełnosprawnych
Grupa Lemurków i Papużek.
Teatrzyk z Krakowa pt. "Na misiowych urodzinach".
Grupa Papużek, Lemurków i Tygrysków.